Podczas ciąży ciało kobiety zmienia się diametralnie. Niestety – czasami te zmiany sprawiają, że nie każda kobieta czuje się wtedy pięknie… Zmiany skórne, skłonności do wyprysków, pojawiające się rozstępy związane ze zmianami wagi – to wszystko sprawia, że ciało kobiety w okresie ciąży wymaga szczególnej troski i pielęgnacji.

Oczywiście konieczne jest w tym wypadku zachowanie „podwójnych” środków ostrożności. Preparaty używane do zabiegu muszą być bezpieczne nie tylko dla matki, ale również dla dziecka – dobrze sprawdzą się tutaj kosmetyki na bazie naturalnych składników.

Elementem wręcz niezbędnym w pielęgnacji ciała kobiety w ciąży są masaże. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie następuje pogorszenie krążenia krwi i limfy. Objawia się to na przykład poprzez opuchliznę w okolicach nóg – stąd bardzo dobrym rozwiązaniem są delikatne masaże nóg. Równie ważne są też regularne masaże kręgosłupa – w związku z powiększającym się brzuchem wiele ciężarnych skarży się bowiem na bóle pleców. Ważne jednak, aby stosowane masaże były delikatne (tak jak na przykład masaż MA-URI wymyślony specjalnie dla kobiet w ciąży, wyjątkowo delikatny, oraz wprawiający w dobry nastrój).

Oprócz tego podczas ciąży warto od czasu do czasu poddać się:

 • drenażowi limfatycznemu w obszarze nóg – pomaga to bowiem pozbyć się uczucia ich ciężkości, tak dokuczliwego w tym okresie;
 • masażowi stóp wraz z peelingiem i pedicurem – nie tylko poprawiającemu samopoczucie, ale również korzystnie wpływającemu na metabolizm (za pomocą refleksoterapii);
 • kompleksowej pielęgnacji kosmetycznej dłoni – aby poczuć się piękną i kobiecą ;
 • zabiegom pielęgnacyjnym twarzy – pomagającym poradzić sobie z nadmiernym wytwarzaniem sebum oraz wypryskami spowodowanymi zmianami hormonalnymi;
 • masażowi relaksacyjnemu twarzy – aby zredukować stan stresu i napięcia do minimum;
 • zabiegom ujędrniającym ciało – wykonywanym przy pomocy naturalnych preparatów; bez użycia promieniowania czy substancji chemicznych, kwasowych;

 

Również po urodzeniu dziecka zalecana jest wyjątkowa troska o ciało. Warto znaleźć czas na to, aby doprowadzić skórę do dobrej kondycji. Dzięki zabiegom kosmetycznym można świetne efekty osiągnąć o wiele szybciej niż kiedyś.

Oczywiście warto rzeczone zabiegi dobierać do indywidualnych potrzeb klientki – każdy przebieg ciąży jest bowiem inny – stąd bardzo pomocne są konsultacje w gabinecie kosmetycznym. Wiele zależy od czasu, jaki upłynie od porodu do zgłoszenia się do gabinetu.

Można jednak wyróżnić pewne ogólne kierunki zabiegów:

 • ujędrniające owijanie ciała w okłady z zielonej kawy;
 • zabieg z użyciem bandaży wyszczuplających;
 • zabieg algowy;
 • stymulacja falami radiowymi oraz masaż próżniowy (lub z użyciem chińskiej bańki);
 • Mikrodermabrazja z zastosowaniem serum przeciw bliznom i rozstępom;
 • elektrostymulacja mięśni oraz masaż próżniowy;
 • mezotrapia mikroigłowa lub bezigłowa;

Pielęgnacja skóry zarówno w czasie jak i po okresie ciąży jest ukierunkowana na pewne partie ciała, takie jak nogi (ze skłonnościami do opuchlizn), brzuch (rozstępy, zwiotczenia), piersi (utrata jędrności, rozstępy) czy twarz (zmiany skórne, trądzik, łojotok, wypryski).

Metody na szczęście są dostosowywane do indywidualnych potrzeb i mogą się charakteryzować mniejszą lub większą intensywnością. Ważne, aby nie lekceważyć pielęgnacji pociążowej i nie odkładać jej na ostatnią chwilę. Naprawdę warto znaleźć czas dla siebie – zwłaszcza, że pozytywne nastawienie do własnego ciała pozwoli z większą przyjemnością wykonywać nowe obowiązki.