Przesuszona, zaczerwieniona i szorstka skóra ciała jest nie tylko bardzo nieprzyjemna w dotyku, ale też wygląda mało apetycznie. Niestety, osoby, które posiadają tendencje do nadmiernego przesuszania się skóry oraz podrażnień, muszą poświęcić bardzo dużo czasu na dokładną pielęgnację ciała, by odpowiednio ją nawilżyć i uchronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, krok po kroku, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja ekstremalnie suchej i wrażliwej skóry ciała.
Nawilżanie skóry – codzienny obowiązek
Przy bardzo suchej skórze ze skłonnością do podrażnień nawilżanie skóry przy pomocy odpowiednich preparatów jest niezbędnym minimum. Jest to ważne nie tylko latem czy zimą, gdy skóra staje się przesuszona w wyniku długotrwałego przebywania na słońcu lub na mrozie, ale przez cały okrągły rok. Nadwrażliwa i sucha skóra jest bardzo cienka i delikatna – szybko się łuszczy, piecze i jest ściągnięta, a przez to też ma tendencje do reakcji alergicznych na najbardziej niepozorne czynniki. Naszym zadaniem jest więc codzienne pielęgnowanie jej w taki sposób, by wzmocnić naturalną barierę ochronną naskórka i zmniejszyć jego skłonności do przesuszania oraz podrażnień.
Zasady pielęgnacji suchego i wrażliwego ciała
- Skóra naszego ciała powinna być nawilżana bezpośrednio po każdej kąpieli – ekstremalnie sucha skóra, pozostawiona na dłużej bez odpowiedniej pielęgnacji staje się jeszcze bardziej przesuszona, łuszcząca i skora do podrażnień.
- Do kąpieli należy wybierać preparaty hipoalergiczne z dodatkiem naturalnych składników nawilżających – sztuczne i wzbogacone intensywnymi barwnikami zapachowymi kosmetyki, należy zdecydowanie odłożyć na bok. Wrażliwa skóra bardzo szybko się od nich uczula.
- W przypadku cery wrażliwej i bardzo suchej należy niestety unikać kąpieli w gorącej wodzie – powoduje ona jeszcze większe przesuszanie się skóry. Zdecydowanie na dobre wyjdzie jej prysznic w ciepłej lub nawet letniej wodzie.
- Po delikatnym osuszeniu ciała ręcznikiem (nigdy intensywnym tarciu!) na skórę należy aplikować wybrany preparat nawilżający. Jeśli skóra jest ekstremalnie sucha, warto sięgnąć po regeneracyjny balsam do ciała Mixa, który przynosi skórze suchej efekt swoistego opatrunku – skóra staje się zregenerowana, właściwie nawilżona, miękka i elastyczna. Balsam, dzięki dużej zawartości gliceryny oraz mleka owsianego, pozwala jej na długo utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i chronić ją przed podrażnieniami.
- Należy też pamiętać, by po każdej kąpieli położyć grubszą warstwę kremu nawilżającego na miejsca, w których praktycznie nie ma gruczołów łojowych i przez to są one najbardziej narażone na przesuszenie tj. stopy, kolana i łokcie. Przesuszona skóra w tych strefach może zacząć pękać i być skłonna do infekcji.
Czerwone plamy na ciele
Jeżeli na naszym ciele pojawią się czerwone, łuszczące i swędzące plamy – szczególnie w rejonie przedramion, szyi oraz po wewnętrznej stronie ud – powinien być to dla nas wyraźny sygnał ostrzegawczy. Świadczy to właśnie o ekstremalnym wysuszeniu skóry lub/i nadwrażliwości na dany składnik kosmetyku czy chociażby środka do prania tkanin. Jeśli intensywne nawilżenie ciała nie pomoże, należy po kolei odstawiać wybrane kosmetyki do pielęgnacji, by znaleźć ten, który nas uczula. Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, warto wybrać się z tym problemem do dermatologa – może okazać się, że cierpimy na atopowe zapalenie skóry, które wymaga leczenia pod kontrolą lekarza.
Szorstka skóra i peeling? A właśnie, że tak!
Przy problemie szorstkiej skóry bardzo pomocny może okazać się regularny peeling ciała – mniej więcej 2-3 razy w tygodniu. Złuszczy on zrogowaciały naskórek, powodując, że skóra będzie gładka i dobrze ukrwiona, a tym samym odpowiednio przygotowana na przyjęcie balsamu nawilżającego. Taki zabieg może się jednak nie sprawdzić przy wyjątkowo wrażliwej cerze. Dlatego mocny peeling warto w tym przypadku wymienić na delikatny żel peelingujący z dodatkiem nawilżających i odżywczych substancji.
Więcej na stronie: http://www.mixa.com.pl/o-mixa